Wymiana bębnów i szczęk hamulcowych Kraków
Hamulce bębnowe to rozwiązanie stosowane czasem na tylnej osi mniejszych modeli samochodów osobowych. Dodatkowe hamulce bębnowe występują również w hamulcu ręcznym. Ten rodzaj konstrukcji charakteryzuje się wyższą odpornością na zużycie niż hamulce tarczowe.
Ze względu na zabudowaną konstrukcję bębna, wizualna ocena stanu technicznego hamulców bębnowych jest utrudniona. W przypadku hamulców tarczowych wystarczy zdemontować koło, aby zweryfikować stan okładzin ciernych. Przy hamulcach bębnowych, konieczne jest dodatkowo zdjęcie osłony bębna. Wymiana bębnów i szczęk hamulcowych w serwisach Nowakowski & Szymański w Krakowie pozwoli zachować sprawność hamulców bębnowych.
Zużyte szczęki hamulcowe – objawy
W układach hamulcowych wykorzystujących na tylnej osi hamulce bębnowe, to przednia oś wyposażona w hamulce tarczowe ma decydujący wpływ na skuteczność hamowania. Hamulce bębnowe w dużej mierze odpowiadają za stabilizację samochodu – zwłaszcza podczas gwałtownego hamowania. Dlatego charakterystycznym objawem zużycia tarcz i bębnów hamulcowych jest uciekający tył samochodu podczas hamowania na śliskiej nawierzchni.
Podczas spokojnej miejskiej jazdy trudno natomiast wyczuć znaczący spadek skuteczności hamowania przy zużytych bębnach i szczękach hamulcowych. Z tego powodu należy przeprowadzać regularną diagnostykę hamulców bębnowych.
Zarezerwuj
stanowisko
Wymiana bębnów i szczęk hamulcowych w Krakowie
Serwisy Nowakowski & Szymański w Krakowie oferują obsługę hamulców bębnowych, obejmującą zarówno diagnostykę, jak i wymianę szczęk i bębnów hamulcowych. Nasi specjaliści przeprowadzą ocenę stanu technicznego. Na jej podstawie zaproponują dopasowane rozwiązania, które pozwolą przywrócić pełną sprawność hamulców bębnowych.
Kiedy wymieniać bębny i szczęki hamulcowe?
Okres użytkowania szczęk hamulcowych może sięgać nawet 100 tys. km. Bębny są w stanie wytrzymać nawet 150 tys. km. Przez tak długi czas eksploatacji może być trudno wyczuć moment, kiedy wymieniać bębny i szczęki hamulcowe. W dużej mierze zależne jest to również od stylu jazdy. Nagłe i mocne hamowania znacznie skrócą żywotność hamulców bębnowych. Użytkowanie bębna mogą skrócić także odkształcenia powstałe np. przy uderzeniu w krawężnik. Da się wówczas wyczuć wibracje na pedale hamulca.
Zniszczenie hamulców bębnowych może być również skutkiem niewłaściwie założonej osłony bębna. Jeżeli do wnętrza dostaną się zanieczyszczenia takie jak piasek czy kamienie, znacznie skróci się okres eksploatacji hamulców bębnowych. Przyspieszone zużycie bębna występuje także po przegrzaniu hamulców. Planując serwis hamulców bębnowych, warto pamiętać, że dopuszczalna jest wymiana samych szczęk. Wymieniając bębny hamulcowe, należy natomiast wymienić również szczęki.